Tel: 0 216 378 56 38 - 0 216 394 31 84

Dizüstü (Laptop) Bilgisayar Batarya (Pil) Ömrünü Arttırmak1.
İşletim Sisteminizi Optimize Edin

Kullandığınız işletim sisteminin gereksiz uygulamaları ve karmaşık arabirimi, pilinizi kısa sürede tükenmeye iten etmenlerden en önemlisidir. Arka planda masa üstünüzde duran tema ve duvar kağıtlarıda bu konuda önem arz etmektedir. Özellikle hareketli arka planlar daha fazla enerji çeken etmenler olmaktadır. Daha fazla disk dönüşü, daha fazla işlemci kullanımı ve daha fazla bellek israfını engelleyebilirsiniz.

Tavsiye: Ekranı karartabilirsiniz:

Bir çok laptap üreten firmaların diz üstü bilgisayarlarında bu özellik Bulunmaktadır. Ekran parlaklığı bilgisayarınız prize takılı olmadığı süre boyunca düşürülür bu yöntemle ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlanır. Bazı diz üstü bilgisayarlarda ise bu ayarlamalar bir aşama daha ileriye götürülerek işlemci ve soğutma performansları da azaltılarak batarya (pil)  süresi uzatılır. Size önerimiz ise ekran parlaklığına çok da ihtiyaç duymadığınız anlarda ekranınızı bir miktar daha karartarak enerjiyi daha optimize kullanabilirsiniz.

2. Disk Bİrleştirme Yöntemi:

Diz üstü bilgisayarınızda kullandığınız sabit diskiniz (harddisk) yapmak istediğiniz işlemi ne kadar kısa sürede gerçekleştirirse piliniz o kadar daha fazla dayanacaktır. Sabit diskinizi belirli zaman aralıklarıyla birleştirmek, harddiskinizin işlerini daha hızlı gerçekleştirmesine ve buna bağlı olarak daha az enerji tüketmesine yardımcı olur. Özellikle Mac OSX işletim sistemine sahip kullanıcılarda disk birleştirme farkedilebilir bir tasarruf sağlayacaktır.

Tavsiye: CCleaner veya buna benzer bir yazılım aracılığıyla harddiskinizdeki işe yaramayan dosyaları silmeniz ve bu işlemin ardından disk birleştirme konsolunu çalıştırmanız önerilir.

3. Güç Seçeneklerini Düzenleme:

Diz üstü bilgisayarınızdaki denetim masasındaki genel güç seçenekleri opsiyonunda yapacağınız bir düzenleme bunun için herhangi bir ek yazılım kullanmıyorsanız bile çok faydalı olacaktır. Özellikle de CPUnun ne kadar performansta çalışacağını bu kısımdan düzenleyebilirsiniz. Günümüzün son işletim sistemlerinden olan Windows Vista’daki ayarlar direkt olarak işlemci performansına etki etmektedir.

Tavsiye: Üretici firmanızdan teknik destek talebinde bulunabilirsiniz. Güç seçenekleri laptobunuzun prize takıldığında yada takılmama durumunda otomatik olarak ayarlanmıyor ise bunun için ek bir yazılım kullanabilirsiniz. Almış olduğunuz ürünle gelmese bile üretici firmanın web sitesinde bu veya buna benzer bir program mutlaka vardır. Aksi takdirde bu programı üretici firmadan talep edebilirsiniz.

4. Önem arz etmeyen yazılımların başlangıçta çalışmasını engelleyin:

Yeni aldığınız diz üstü bilgisayarınızda aldığınız aracı firma tarafından kurulmuş başlangıçta uzun bir süre yüklenmeye çalışılan ve işlemcinize yük bindiren bazı yazılımlar mevcuttur. Bu tarz kaynak tüketen yazılımlardan kısa sürede kurtulmalıyız. Örneğin Windows işletim sisteminin kablosuz ağ bulabilme özelliğine rağmen kablosuz ağ kartı sürücünüz size bir yazılım kurdurup bunu başlangıca yerleştiriyorsa, bu her bilgisayar açışınızda ciddi bir kaynak tüketimine neden olacaktır. Bu ve buna benzer yazılımlar başlangıçta otomatik olarak çalışarak pil ömrünü azaltmaktadırlar. Bu nedenle bu yazılımları kalkdırmak mantıklı bir seçim olacaktır. 

Tüm bunların yanında bilgisayarınızda ne kadar az sayıda yazılım mevcut ise bilgisayarınız o derecede verimli çalışır. Windows kayıt defterinde buna bağlı olarak daha az birikime neden olur.

Tavsiye: Başlat>Çalıştır da komut penceresi satırına msconfig yazarak entera basın. Açılacak Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı’nı çalıştırın. Buradan Başlangıç sekmesine tıklayın. Başlangıçta çalışabilecek yazılımları buradan görebilirsiniz. Önem arz etmeyen yazılımları buradan yanındaki tick işaretini kaldırarak başlangıçta çalışmalarını önleyebilirsiniz.

Tekrarlı reklam alanı

5. Pil ile çalışma durumunda kullanmadığınız bileşenleri kapatın:

Diz üstü bilgisayarınızda pil üzerinden çalışırken, gereksiz tüm sürücüleri ve bileşenlerini kapatabilirsiniz. Örneğin çalışmanız süresinde internette bir çalışmaya yapmayacaksanız ağ bağlantınızı ve wirelessinizi kapatmanız pil ömrünüzü ciddi bir miktarda arttıracaktır. Bunun yanında ses kartınızı, FireWire denetçisini ve buna benzer bir çok bileşeni işinize yaramıyor ise kapatabilirsiniz.

Tavsiye: Ctrl + Alt + Del kombinasyonu ile açacağınız aygıt yöneticinizden işlemler sekmesine gelerek bir çok bileşenin çalışmasını durdurabilirsiniz.

6. Diz üstü bilgisayarınıza bellek (ram) ekleyin:

Diz üstü bilgisayarınıza extra bellek eklemeniz ilk bakışda daha fazla enerji tüketimine neden olacak gibi görünsede çalışma sırasında harddisk kullanımınızı azaltır ve buna bağlı olarak da pilden enerji çekimi düşer.

Tavsiye: Bilgisayarınızdaki bellek miktarını 2 gb ve üstüne çıkartmanız tavsiye edilir.

7. Pil Bakımı:

Lityum iyon pil kullanan dizüstü bilgisayarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız özellikle de yedek pilinizi sürekli olarak tam yüklü tutmanız gerekmektedir. Bunun dışında pili doldurmak için bitmesini beklemenize gerek yok (Genelde bunun tam tersi bir kanı yaygın). Şarja takılı pilinizin sıklıkla çıkartılması pil ömrünü azaltan ön önemli ikinci etmen diyebiliriz. Elektrik kesildiğinde, adaptörden gelen elektrik gittiğinde anında devreye giren pil bütün çalışma ortamınızı kurtarabilir.

Tavsiye: Pilinizi sürekli dolu konumda tutmaya özen gösterin. Bunun yanında her zaman yedek bir pil kullanın. Bu pili de ara sıra kullanıma sokarak çalıştırın. Bu şekilde mevcut pilinizin ömrü ciddi miktarda uzayacaktır.

8. Diz üstü bilgisayarınızda windowsun hazırda beklet özelliğini kullanın:

Bilgisayarınızı kullanmadığınız kısa süre içerisinde kapatmak yerine hazırda beklet (hibernate seçeneği) özelliğini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü bilgisayarınızı kapatmanız durumunda  tekrar açılırken tüm veriler harddiskinizden okunmaktadır. Hazırda bekletme seçeneğinde ise mevcut veriler ramde bekletilir ve bilgisayarınızı tekrar açtığınızda daha az enerji tüketerek kısa sürede verileri ramden alarak hazır konuma geir.

9. CD/DVD sürücü yerine HDD kullanın:

Yazımızın başlarında her ne kadar harddisk sürücüler çok fazla enerji harcamaktadır desek de cd room ve dvd room yanında bu değer kıyaslanmayacak kadar azdır. Cd ve Dvd sürücüler çok fazla enerji tüketmektedirler. Eğer bir film yada müzik dinleyecekseniz bunu cd yada dvd den harddiskinize kaydedin ve harddiskiniz üzerinden işlemi yapın. Sürekli cd gerektiren oyunlar içinse virtual cd yada alcohol tarzı sanal cd programlarını kullanmanızı öneririz.

10. Pil temas noktalarınız sürekli temiz olmalıdır:

Pilinizin bilgisayara temas noktalarını her zaman temiz tutmalısınız. İhtiyaç duyulan enerjinin bilgisayara iletildiği bu metal noktalar temiz olursa enerji akışı daha verimli olur. 5-6  ayda bir alkol ile hafif nemlendirilmiş bir bezle temas noktalarını sürterek temizleyin. Bu noktalarda oksitlenmeye izin vermemelisiniz.

11. Bilgisayarınız çalışma sıcaklığı sabit tutulmalıdır:

Dizüstü bilgisayarınız kullanma talimatında belirtilen çalışma koşullarında ve sıcaklığında performans olarak daha iyi çalışır. Bunu sürekli sağlayabilmek için hava kanallarını temiz tutmalısınız. Burada birikebilecek toz yada pislikler bilgisayarınızı soğutma performansınızı düşürecektir bu nedele bu kanallara çok fazla öenm vermelisiniz. Bilgisayarınızın çok fazla ısındığını düşünüyorsanız üzerinde fanları olan laptop standlarından almanızı öneririz. Sıcaklığa dikkat etmemiz gerekir fakat çok soğuk ortamlarda bilgisayarımıza zarar vermektedir. Belirtilen optimum çalışma sıcaklığı şartlarında kullanmanız pil ömrünüzü arttıracaktır.

Bu yazı teknik-bilgi.com sitesine aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi takdirde gerekli işlemler yapılacaktır.