Tel: 0 216 378 56 38 - 0 216 394 31 84

Harddiskten Veri Nasıl Kurtarılır?İşletim sisteminizin üzerinde yüklü olduğu diskinize bir şekilde ulaşamıyorsanız, çok basit bir kaç adım ile diskiniz donanımsal bir zarara uğramadıysa kolaylıkla içerisindeki verileri kurtarabilirsiniz. Bilgisayarınızı çalıştırdığınızda tam açılacakken yeniden başlatıyorsa, yada açılış ekranında donuyor ise harddiskten şüphelenmekte haklısınız. Hard diskler sektör adı verilen ve üstüne bilgilerin yazıldığı birçok birimden oluşur. Bu birimler zamanla bazı nedenlerle kullanılamaz hale gelir, bu da ya sadece veri kaybına ya da diskin tamamen iş göremez duruma gelmesine neden olur. Hard disklerde oluşan ve diskin zarar gören biriminin kalıcı olarak kullanılamaz hale gelmesine neden olan bozuk disk bölümüne “bad sector” denir.

 

“Bad sector” neden oluşur?

“Bad sector” ler donanımsal hatalardır ve bilinenin aksine herhangi bir yazılım tarafından düzeltilemezler ( ama devre dışı bırakılabilinirler). Hard diskte bad sector oluşmasına neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Hard disk çalışma sıcaklığının aşırı yüksek olması (55 dereceden sonrası tehlikelidir)
  • Nemli ortam
  • Hard disklerde yaşlanmaya bağlı yıpranma
  • Disk yüzeyindeki korozyonlar
  • Diski çalışır durumdayken yere düşürmek, bir yere çarpmak
  • Disk üretim aşamasında meydana gelen bozulmalar

Peki Harddisk’ten Veri Nasıl Kurtarılır?

Öncelikle ihtiyacınız olan 1 adet SATA/IDE USB çevirici yaklaşık fiyatı 30 tl olan bu cihaz sayesinde harddiskimizi herhangi bir bilgisayara bağlayıp verilerimizi alabiliriz.

 

Eğer harddiskiniz IDE ise IDE to USB çevirici almalısınız.  Sağdaki fotoğrafta görünen ise bir SATA to USB çeviricidir.  Satın aldığınız çeviricinin yanında bir güç adaptörünün olmasına dikkat edin. Harddiske enerjiyi bu adaptör sayesinde aktaracaksınız.  isterseniz notebook isterseniz kişisel masaüstü bilgisayarınızda bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen diskinizi hiç okumuyor yada içerisinden sesler geliyorsa kurtarma şansınız çok azdır.

 

Harddisk Üzerindeki Bad Sector Nasıl temizlenir?

Hiren’s Boot programını aşağıda linkini verdiğimiz adresten indiriyorsunuz. Ve Rufus programı aracılığı ile USB bellek, CD yada DVD’ye yazdırıyorsunuz. Daha sonra cihazınızı yeniden başlatıp Hiren’s Boot ile başlatıyorsunuz.  Gelen DOS ekranda Boot CD diyoruz. Yine karşımıza çıkan ekranda Hard Disk Tools diyoruz ve HDD Regenerator seçeneği çıkıyor. Tek hard diske sahip iseniz program ” Only one drive found ” der enter’a basıyoruz daha sonra 3 seçenekli bir pencere gelir orada klavyeden 1 yazıp yani ” Scan and Repair ” seçeneğini seçip enter’a basıyoruz ve Regeneratör’ümüz başlamış oluyor. Diskinizde bad sector bulunuyorsa büyükharfi çıkar. Diskinizi taradığınızda sürekli B harfi çıkıyorsa disk çöp olmuş diyebiliriz.

hdd-regenerator-wasd-red1

 

Rufus nasıl kullanılır?

 

İlk olarak USB (Flash) bellek ile kurulum yapacağımız diski “Aygıt” kısmından seçiyoruz. Daha sonra “Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü” kısmından “BIOS yada UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni” seçeneğini seçiyoruz. “Dosya Sistemi” kısmını ise “NTFS” olarak ayarlıyoruz. Burada bilmeniz gereken bir husus; eğer UEFI’ye kurulum yapılacaksa FAT32 olarak seçilmesi. Ancak “install.wim” dosyanız 4 GB’tan büyük ise UEFI kurulum yapamazsınız.

Başlangıç ayarlarımızı yaptıktan sonra “Biçimlendirme Seçenekleri” kısmına geçiyoruz. Burada “Açılış Diski Oluşturma Yöntemi” kısmından “ISO Dosyası” seçeneğini seçiyoruz. (Genelde ISO’dur.)

 

“Gelişmiş Seçenekler” kısmında ise eğer eski bir BIOS’a sahipseniz “Eski BIOS’lar için düzeltme ekle (ekstra bölüm, hiza vs.)” ve “Rusuf MBR kullan. BIOS Kimliği:” kısmını işaretleyebilirsiniz.

Son olarak “Başlat” butonuna basıyoruz ve Rufus’un belleğimizi Boot’lamasını bekliyoruz. İşlemler bittikten sonra bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girerek başlangıç seçeneğini HDD yerine USB bellek olarak seçerseniz, Boot’ladığınız Flash belleğini ile kolay bir şekilde format atmaya başlayabilirsiniz.

Hiren’s Boot indirmek için tıklayın.

http://www.hirensbootcd.org/download/

Rufus indirmek için tıklayın.

https://rufus.akeo.ie/